NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Творчески отражения Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти
4127
Творчески отражения

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала. Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев. Първото събитие е на 13 септември с гости от Република Южна Корея, които ще представят с минималистична музика за традиционни източни инструменти в галерия „Униарт“. Следващото събитие е на 21 септември в камерна зала „България“ – с акордеонна фиеста, с Ангел Маринов и неговите ученици

| 02 Септември 2024, 20:09 ч.
Есенното издание на „Софийски музикални седмици
Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти
Снимка © DFA

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала.

Една от най-известните картини на британския уличен художник Банкси - „Момиче с балон“, е намерена след кражбата от лондонска галерия миналата седмица, а двама мъже са обвинени, съобщава Ройтерс.

На творбата е изобразено момиченце, което се протяга към отлитащ червен балон с форма на сърце, а в Лондон и на други места има няколко стенописа, изобразяващи същия сюжет.

Картината е била единственият предмет, откраднат на 8 септември, съобщиха от полицията и добавиха, че тя ще бъде върната на галерията.

Двама мъже, на възраст 47 и 53 години, бяха обвинени в кражба с взлом в четвъртък и остават в полицейския арест.

Те вече се явиха в съда, където бяха пуснати под гаранция, и ще се явят пред съдия на 9 октомври.

„Момиче с балон“ се появява за първи път по улиците на лондонския квартал Шордич през 2002 г. Банкси създава версии на

Симфониета Враца гостува на „Софийски музикални седмици“ (СМС) на 17 юни в зала „България“, съобщават от екипа на фестивала.

Специално за изпълнението на Симеон Гошев пристига нов роял „Бьозендорфер“. Младият пианист развива кариерата си във Виена е представителен изпълнител на марката пиана от 2021 г.

„Ще имаме уникалната възможност да чуем този изключителен инструмент в изпълнение на Симеон Гошев и Симфониета Враца, под диригентската палка на Христо Павлов, на „Рапсодия за пиано и оркестър" от именития композитор Йордан Гошев“, коментират от СМС. 

Изпълнението е част от програмата на концерт от цикъла „Българският инструментален концерт" с участието на солистите Атанас Кръстев (виолончело), Симеон Гошев (пиано), Пе

Над 60 артисти от България, Франция и Полша участват в шестото издание на Culturama, под мотото „Water Live – музиката на водата“, съобщават организаторите.

По думите им програмата включва пет мащабни изложби на напълно различни като стил и визуална идентичност автори, обединени от широката тема на водата.

Ще се насладим на открити концерти и музикални и танцови пърформанси от преливащи един в друг жанрове и стилове – класика, джаз, самба, хип-хоп, музика от стъкло, изпълнени от български, френски и полски изпълнители и изливащи се в един истински празник на музиката, коментират от екипа на фестивала.

„Открий чешмите на София“ е специална дигитална игра, вдъхновена от силата на водата и необходимостта да я опазваме.

Седмото изкуство е представено с прожекции на филмите „Солта на земята

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала.

Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев.

Първото събитие е на 13 септември с гости от Република Южна Корея, които ще представят с минималистична музика за традиционни източни инструменти в галерия „Униарт“.

Следващото събитие е на 21 септември в камерна зала „България“ – с акордеонна фиеста, с Ангел Маринов и неговите ученици.

Мандолинен квинтет „София“ ще има концерт на 24 септември със солисти Анна Карадимитрова – сопран, Преслав Петков – кларинет, и китариста от „Б.Т.Р.“ – Сла

Лейди Гага и Селин Дион се очаква да участват в церемонията по откриването на Олимпиадата в Париж тази вечер, когато френската столица се готви да се противопостави на 100-годишна олимпийска традиция, предаде Пи Ей мидия/ДПА. 

Според съобщенията те ще изпълнят версия на големия хит La Vie en Rose на Едит Пиаф като част от бляскавия завършек на първата по рода си церемония по откриване, която ще бъде организирана извън стадион.

Дион, която е от френско-канадски произход, загатна за появата си в публикация в социалната мрежа "Екс". "Всеки път, когато се връщам в Париж, си спомням, че в света има още толкова много красота и радост, до които да се докоснеш. Обичам Париж и съм толкова щастлива да се върна!", написа певицата. 

Френската столица се подготвя за уникалната церемония от месеци.

Феновете с билети ще имат достъп до специално изградени три

Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев.

Първото събитие е на 13 септември с гости от Република Южна Корея, които ще представят с минималистична музика за традиционни източни инструменти в галерия „Униарт“.

Следващото събитие е на 21 септември в камерна зала „България“ – с акордеонна фиеста, с Ангел Маринов и неговите ученици.

Мандолинен квинтет „София“ ще има концерт на 24 септември със солисти Анна Карадимитрова – сопран, Преслав Петков – кларинет, и китариста от „Б.Т.Р.“ – Славчо Николов.

На 26 септември клавирното дуо Иво Върбанов и Фиамета Тарли ще представи програма с музика от Панчо Владигеров, Дариус Мийо, Дейв Брубек и Астор Пиацола. В същия ден, Столичният куклен театър представя куклената опера „Художествено-драматичните преживявания на Канари” по либрето на Алекс Александров, музика на Георг Телеман и Бистра Дилянофф.  

Актьори от варненския театър "Стоян Бъчваров" спечелиха наградите на фестивала "Театър, обичам те" в Хасково, който завърши вчера, съобщиха домакините от Драматичен театър "Иван Димов". 

По традиция те определят приз за изпълнители на най-добра мъжка и женска поддържащи роли.

Голямата награда за поддържаща мъжка роля е присъдена на Велизар Емануилов за изпълнението на ролята му на готвача Жакоб в постановката "Клетка за пеперуди" от Жан Поаре с режисьор Атанас Атанасов. Неговата колежка Веселина Михалкова взима изработената от скулптура доц. Емил Бачийски от Националната художествена академия статуетка за ролята й на Камий Дьолофоа в същата пиеса.

В журито тази година бяха актрисите Силвия Предова и Стефана Дункова, както и Станимир Хаджиангелов от редовната театрална публика.

На 18-то издание на фестивала "Театър, обичам те" тази година бяха предста

Китара, принадлежала на Ноел Галахър, един от членовете на групата „Оейзис“, които наскоро обявиха турне, беше продадена за 156 000 евро (132 000 паунда) на търг на „Сотбис“ в Лондон, съобщава АФП.

Първоначалната оценка от близо 95 000 евро за солокитарата Epiphone Les Paul Standard беше надмината значително по време на наддаването на търга.

Въпросната китара е използвана във видеоклипа и на обложката на първия сингъл на „Оейзис“ - Supersonic, се казва в прессъобщението.

На търга бяха продадени и две други китари, използвани от Галахър.

Групата „Оейзис“, основана в Манчестър през 1991 г., се разпадна през 2009 г., след неспирни спорове между двамата братя Галахър, които оттогава продължиха да правят солова кариера.

Съобщението за преформатирането н

Актьорите Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю, които имат номинации за награда "Оскар", трудно могат да обяснят как се създава химия на екрана, но в новия си романтичен филм We Live in Time, чиято премиера се състоя на Международния филмов фестивал в Торонто, тя е силно изразена, предаде АФП.

"Беше вълшебно изживяване", сподели 28-годишната британска актриса пред АФП малко след премиерата на продукцията. 

Филмът разказва историята на готвачка (Пю) и  служител на компанията за зърнени храни  (Гарфийлд), които се срещат по възможно най-неудобния начин: тя го прегазва с колата си.

Режисьорът Джон Кроули повежда публиката на интимно пътешествие из тяхната любовна история - от запознанства и горещ секс, през създаване на семейство и борба с рака, но без да се спазва определен ред.

Според Пю двамата актьори научават повече за героите си и един за друг

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор

Брус Спрингстийн отбеляза 40 години на най-успешния си албум Born In The USA със специално издание на червен прозрачен винил на 14 юни, придружено от книжка с материали от онова време и плакат. 

„Издаденият на 4 юни 1984 г. албум Born In The USA  на Брус Спрингстийн има безпрецедентните седем сингъла в топ 10 (на Билборд), от него са продадени над 20 милиона копия до момента (в САЩ – бел. а.). Той улавя духа на времето и въздействието му е уникално за това поколение. Спрингстийн и „И-стрийт бенд“ изнасят 156 концерта към него по целия свят и песни като Dancing In The Dark, No Surrender и Glory Days остават основни елементи от концертното им шоу и до днес“, отбелязва „Сони мюзик“. 

Хитът Dancing in the Dark носи на Спрингстийн и първата награда „Грами“ – за най-добро вокално рок изпълнение.

Приходите от турнето към Born In The USA са около 90 мили

На 27 септември е представянето на проекта Present Past, съвместно с „Гьоте институт“, по музика на Петър Керкелов и Чико Мело.

На 28 септември ще звучи смесица от барокови и етно инструменти с музикантите Алон Сариел – барокова мандолина и лютня, Юрген де Бруин – лютня, Калина Андреева – вокал и контрабас, Борислав Илиев – тамбура и китара, Христина Белева – гъдулка и вокал. 

Юбилейният концерт за 75-годишнината на Александър Кандов с участието на Анжела Тошева – пиано, Росен Идеалов – кларинет, се отлага за ноември.

Както информирахме, тази година във фокуса на фестивала са българските композитори Панчо Владигеров и Васил Казанджиев. Техни произведения прозвучаха през изминалите месеца, под мотото „Юбилеи и годишнини“.

Предстои големият юбилеен концерт на маестро Казанджиев с премиерни творби на 30 септември, заедно с квартет „Фрош“, с участието на именитите музиканти, някои от които ученици на маестрото – пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, както и Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна.

В съпътстващата програма на есенното издание предстои представяне на редица музикални книги – на Полина Антонова за архивите на Димитър Ненов, на Кръстин Настев – „Хорът и хоровият диригент в операта. Аспекти при работа с оперен хор“, и компактдиск на фестивала – „Бъдещето днес“, книги за Александър Кандов и за Васил Казанджиев.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В кадъра търся съзерцание, едно чувство, което кореспондира с мен
Изложба на покойния Борислав Борозанов ще бъде открита в столичната „Галерия 88“. Вернисажът е на 26 септември, изложбата може да се разгледа до 31 октомври, съобщиха д ...
Стефан Качаков показва в нова изложба красотата на българската природа
Стефан Качаков подрежда в изложба картини, които показват красотата на българската природа. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и ще бъде разположена в галерия „Ст ...
Наградите "Еми": Мечката обра повечето награди при комедийните сериали
Ресторантьорската история "Мечката" спечели в три от четирите комедийни категории на наградите "Еми", но Джийн Смарт спечели третата си награда за ролята си на комедиантка в "Хитри ...
Рок групи изнесоха концерт под наслов „Гръм в лятна нощ“
Шуменски рок групи изнесоха концерт под наслов „Гръм в лятна нощ“ в градинката пред Народно читалище „Добри Войников-1856“ в града снощи. Свои изпълнения п ...
Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели с хора и оркестъра на Софийската филхармония
Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели, който в съботната вечер на 14 септември празнува 30-годишната си кариера. Италианският тенор пя на националния стадион „Васил Левс ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Творчески отражения
4127
Творчески отражения

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала.Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев.

| 02 Септември 2024, 20:09 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Есенното издание на „Софийски музикални седмици
Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти
Снимка © DFA

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала.

Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев.

Една от най-известните картини на британския уличен художник Банкси - „Момиче с балон“, е намерена след кражбата от лондонска галерия миналата седмица, а двама мъже са обвинени, съобщава Ройтерс.

На творбата е изобразено момиченце, което се протяга към отлитащ червен балон с форма на сърце, а в Лондон и на други места има няколко стенописа, изобразяващи същия сюжет.

Картината е била единственият предмет, откраднат на 8 септември, съобщиха от полицията и добавиха, че тя ще бъде върната на галерията.

Двама мъже, на възраст 47 и 53 години, бяха обвинени в кражба с взлом в четвъртък и остават в полицейския арест.

Те вече се явиха в съда, където бяха пуснати под гаранция, и ще се явят пред съдия на 9 октомври.

„Момиче с балон“ се появява за първи път по улиците на лондонския квартал Шордич през 2002 г. Банкси създава версии на

Симфониета Враца гостува на „Софийски музикални седмици“ (СМС) на 17 юни в зала „България“, съобщават от екипа на фестивала.

Специално за изпълнението на Симеон Гошев пристига нов роял „Бьозендорфер“. Младият пианист развива кариерата си във Виена е представителен изпълнител на марката пиана от 2021 г.

„Ще имаме уникалната възможност да чуем този изключителен инструмент в изпълнение на Симеон Гошев и Симфониета Враца, под диригентската палка на Христо Павлов, на „Рапсодия за пиано и оркестър" от именития композитор Йордан Гошев“, коментират от СМС. 

Изпълнението е част от програмата на концерт от цикъла „Българският инструментален концерт" с участието на солистите Атанас Кръстев (виолончело), Симеон Гошев (пиано), Пе

Над 60 артисти от България, Франция и Полша участват в шестото издание на Culturama, под мотото „Water Live – музиката на водата“, съобщават организаторите.

По думите им програмата включва пет мащабни изложби на напълно различни като стил и визуална идентичност автори, обединени от широката тема на водата.

Ще се насладим на открити концерти и музикални и танцови пърформанси от преливащи един в друг жанрове и стилове – класика, джаз, самба, хип-хоп, музика от стъкло, изпълнени от български, френски и полски изпълнители и изливащи се в един истински празник на музиката, коментират от екипа на фестивала.

„Открий чешмите на София“ е специална дигитална игра, вдъхновена от силата на водата и необходимостта да я опазваме.

Седмото изкуство е представено с прожекции на филмите „Солта на земята

Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала.

Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев.

Първото събитие е на 13 септември с гости от Република Южна Корея, които ще представят с минималистична музика за традиционни източни инструменти в галерия „Униарт“.

Следващото събитие е на 21 септември в камерна зала „България“ – с акордеонна фиеста, с Ангел Маринов и неговите ученици.

Мандолинен квинтет „София“ ще има концерт на 24 септември със солисти Анна Карадимитрова – сопран, Преслав Петков – кларинет, и китариста от „Б.Т.Р.“ – Сла

Лейди Гага и Селин Дион се очаква да участват в церемонията по откриването на Олимпиадата в Париж тази вечер, когато френската столица се готви да се противопостави на 100-годишна олимпийска традиция, предаде Пи Ей мидия/ДПА. 

Според съобщенията те ще изпълнят версия на големия хит La Vie en Rose на Едит Пиаф като част от бляскавия завършек на първата по рода си церемония по откриване, която ще бъде организирана извън стадион.

Дион, която е от френско-канадски произход, загатна за появата си в публикация в социалната мрежа "Екс". "Всеки път, когато се връщам в Париж, си спомням, че в света има още толкова много красота и радост, до които да се докоснеш. Обичам Париж и съм толкова щастлива да се върна!", написа певицата. 

Френската столица се подготвя за уникалната церемония от месеци.

Феновете с билети ще имат достъп до специално изградени три

Първото събитие е на 13 септември с гости от Република Южна Корея, които ще представят с минималистична музика за традиционни източни инструменти в галерия „Униарт“.

Следващото събитие е на 21 септември в камерна зала „България“ – с акордеонна фиеста, с Ангел Маринов и неговите ученици.

Актьори от варненския театър "Стоян Бъчваров" спечелиха наградите на фестивала "Театър, обичам те" в Хасково, който завърши вчера, съобщиха домакините от Драматичен театър "Иван Димов". 

По традиция те определят приз за изпълнители на най-добра мъжка и женска поддържащи роли.

Голямата награда за поддържаща мъжка роля е присъдена на Велизар Емануилов за изпълнението на ролята му на готвача Жакоб в постановката "Клетка за пеперуди" от Жан Поаре с режисьор Атанас Атанасов. Неговата колежка Веселина Михалкова взима изработената от скулптура доц. Емил Бачийски от Националната художествена академия статуетка за ролята й на Камий Дьолофоа в същата пиеса.

В журито тази година бяха актрисите Силвия Предова и Стефана Дункова, както и Станимир Хаджиангелов от редовната театрална публика.

На 18-то издание на фестивала "Театър, обичам те" тази година бяха предста

Китара, принадлежала на Ноел Галахър, един от членовете на групата „Оейзис“, които наскоро обявиха турне, беше продадена за 156 000 евро (132 000 паунда) на търг на „Сотбис“ в Лондон, съобщава АФП.

Първоначалната оценка от близо 95 000 евро за солокитарата Epiphone Les Paul Standard беше надмината значително по време на наддаването на търга.

Въпросната китара е използвана във видеоклипа и на обложката на първия сингъл на „Оейзис“ - Supersonic, се казва в прессъобщението.

На търга бяха продадени и две други китари, използвани от Галахър.

Групата „Оейзис“, основана в Манчестър през 1991 г., се разпадна през 2009 г., след неспирни спорове между двамата братя Галахър, които оттогава продължиха да правят солова кариера.

Съобщението за преформатирането н

Актьорите Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю, които имат номинации за награда "Оскар", трудно могат да обяснят как се създава химия на екрана, но в новия си романтичен филм We Live in Time, чиято премиера се състоя на Международния филмов фестивал в Торонто, тя е силно изразена, предаде АФП.

"Беше вълшебно изживяване", сподели 28-годишната британска актриса пред АФП малко след премиерата на продукцията. 

Филмът разказва историята на готвачка (Пю) и  служител на компанията за зърнени храни  (Гарфийлд), които се срещат по възможно най-неудобния начин: тя го прегазва с колата си.

Режисьорът Джон Кроули повежда публиката на интимно пътешествие из тяхната любовна история - от запознанства и горещ секс, през създаване на семейство и борба с рака, но без да се спазва определен ред.

Според Пю двамата актьори научават повече за героите си и един за друг

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор

Брус Спрингстийн отбеляза 40 години на най-успешния си албум Born In The USA със специално издание на червен прозрачен винил на 14 юни, придружено от книжка с материали от онова време и плакат. 

„Издаденият на 4 юни 1984 г. албум Born In The USA  на Брус Спрингстийн има безпрецедентните седем сингъла в топ 10 (на Билборд), от него са продадени над 20 милиона копия до момента (в САЩ – бел. а.). Той улавя духа на времето и въздействието му е уникално за това поколение. Спрингстийн и „И-стрийт бенд“ изнасят 156 концерта към него по целия свят и песни като Dancing In The Dark, No Surrender и Glory Days остават основни елементи от концертното им шоу и до днес“, отбелязва „Сони мюзик“. 

Хитът Dancing in the Dark носи на Спрингстийн и първата награда „Грами“ – за най-добро вокално рок изпълнение.

Приходите от турнето към Born In The USA са около 90 мили

Мандолинен квинтет „София“ ще има концерт на 24 септември със солисти Анна Карадимитрова – сопран, Преслав Петков – кларинет, и китариста от „Б.Т.Р.“ – Славчо Николов.

На 26 септември клавирното дуо Иво Върбанов и Фиамета Тарли ще представи програма с музика от Панчо Владигеров, Дариус Мийо, Дейв Брубек и Астор Пиацола. В същия ден, Столичният куклен театър представя куклената опера „Художествено-драматичните преживявания на Канари” по либрето на Алекс Александров, музика на Георг Телеман и Бистра Дилянофф.  

На 27 септември е представянето на проекта Present Past, съвместно с „Гьоте институт“, по музика на Петър Керкелов и Чико Мело.

На 28 септември ще звучи смесица от барокови и етно инструменти с музикантите Алон Сариел – барокова мандолина и лютня, Юрген де Бруин – лютня, Калина Андреева – вокал и контрабас, Борислав Илиев – тамбура и китара, Христина Белева – гъдулка и вокал. 

Юбилейният концерт за 75-годишнината на Александър Кандов с участието на Анжела Тошева – пиано, Росен Идеалов – кларинет, се отлага за ноември.

Както информирахме, тази година във фокуса на фестивала са българските композитори Панчо Владигеров и Васил Казанджиев. Техни произведения прозвучаха през изминалите месеца, под мотото „Юбилеи и годишнини“.

Предстои големият юбилеен концерт на маестро Казанджиев с премиерни творби на 30 септември, заедно с квартет „Фрош“, с участието на именитите музиканти, някои от които ученици на маестрото – пианистите Гергана Несторова, Надежда Цанова и Стефан Врачев, както и Анжела Маджарова – арфа, Виктор Теодосиев – валдхорна.

В съпътстващата програма на есенното издание предстои представяне на редица музикални книги – на Полина Антонова за архивите на Димитър Ненов, на Кръстин Настев – „Хорът и хоровият диригент в операта. Аспекти при работа с оперен хор“, и компактдиск на фестивала – „Бъдещето днес“, книги за Александър Кандов и за Васил Казанджиев.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
В кадъра търся съзерцание, едно чувство, което кореспондира с мен
Стефан Качаков показва в нова изложба красотата на българската природа
Наградите "Еми": Мечката обра повечето награди при комедийните сериали
Рок групи изнесоха концерт под наслов „Гръм в лятна нощ“
Близо 30 000 души аплодираха Андреа Бочели с хора и оркестъра на Софийската филхармония
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.